Ekonomi

Ayçiçeği Desteği Yüzde 50 Arttı

Trakya’da yaşanan kuraklık nedeniyle verim azlığı nedeniyle ayçiçeğine devlet desteği yüzde 50 artırılarak 1 lira 50 kuruş’a çıkarıldı. Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, “Açıklanan bu 1 lira 50 kuruş desteğin bir an önce üreticilerimize ödenmesini talep ediyorum. Umuyoruz ki 1 lira 50 kuruş prim erimeden üreticilerimiz ihtiyaçlarını karşılayabilir” dedi. Artan enflasyonla karşı karşıyayız.”

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, üreticinin ayçiçeği takviyesi beklentisinin kilogram başına 4 lira olduğunu belirtti. Otomobil sürücüsü 1 lira 50 kuruşluk devlet desteğinin zamanında ödenmesini talep etti.

“ÜRETİCİNİN PRİM DESTEK BEKLENTİSİ 4 LİRA BANTINDA OLDU”

Arabacı bugün yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu yıl 70 kuruş olan destek 1 lira olarak revize edildi. Bu yıl enflasyona karşı en az 4 lira destek olması gerektiğini belirttik. En azından bakanlığımızın prim desteğinin 1 lira 50 kuruş olarak açıklanması Maliyetlerimizi iletmemiz doğrultusunda kilogram başına düşen fiyat, üreticilerimize bir ölçüde fayda sağlıyor.” Takviye olacak. Maliyeti görüp destek veren üreticiye teşekkür etmek isterim ancak bu fiyat beklentiyi karşılamadı. Üreticinin prim takviyesi beklentisi 4 lira bandındaydı. Ancak bakanlığımızın önümüzdeki dönemde ekleri revize edeceğini düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde bu fiyatın tekrar revize edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunu 1 lira duyurdu “50 kuruşluk desteğin bir an önce üreticilerimize ödenmesini talep ediyorum. Artan enflasyon karşısında 1 lira 50 kuruş prim erimeden üreticilerimizin ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini umuyoruz. “

haberavanos.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu