Haber

Bosna Hersek’te Müslümanları hedef alan duvar yazısı tepki çekti

Bosna-Hersek’in Mostar yakınlarındaki Capljina’da tepkiler üzerine Müslüman Boşnakları hedef alan duvar yazıları yazıldı.

Hırvat nüfusun yoğun olarak bulunduğu Capljina’daki Franje Tudjman Köprüsü’nde Müslüman Boşnaklara yönelik “Balija’yı öldürün (Müslüman Boşnaklara hakaret için kullanılan bir ifade)” ve “Müslüman kadın ve çocukları katleteceğiz” gibi tehdit edici yazılar ortalığı karıştırdı. Ülkede tepkiler. .

“Duvar resimleri, Boşnak nüfusu aşağılamayı ve Capljina sakinleri arasında nefret, hoşgörüsüzlük ve bölünmeyi yaymayı amaçlayan sorumsuz kişiler tarafından yazılmıştır. Faillerin bulunmasını ve farklı kurumların tepki göstermesini umuyoruz.” dedi.

Capljina sakinlerini kendilerine ve diğer vatandaşlara karşı sorumlu olmaya çağıran Nogolica, kent yönetiminin eylemi kınadığını ve grafitilerin üzerinin boyandığını ifade etti.

Capljina’nın insanların barış içinde yaşadığı bir yer olduğuna işaret eden Nogolica, şehrin din ve ırk farkı gözetmeksizin herkesin barış içinde yaşadığı bir yer olduğunu söyledi.

Hersek-Neretva Kantonu Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, söz konusu yazının faillerinin bulunması ve cezalandırılması amacıyla soruşturma başlatıldığı paylaşıldı.

haberderecik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu