Ekonomi

Çin ekonomiyi canlandırmak için faiz oranlarını düşürdü

Çin Halk Bankası ( Çin Bankası), ülke ekonomisinin bazı kollarının canlanma sürecine katkıda bulunmak amacıyla 20 Haziran Salı gününden itibaren söz konusu fasıllarla ilgili faaliyetler üzerindeki faiz oranlarını indirdiğini açıkladı.

Merkez Bankası yaptığı açıklamada, taban kredi faiz oranlarını bir yıl vadeli olarak yüzde 3,65’ten yüzde 3,55’e indirdiğini duyurdu. Bu kredi türü, ülkedeki hane halkı ve küçük ölçekli işletmelerin en yaygın olarak kullandığı kredilerin tam olarak faizidir.

Ayrıca banka, ülke gayrimenkul sektörünün durumunu iyileştirmek amacıyla beş yıl vadeli olarak düşürdüğü konut kredisi referans faiz oranlarını da yüzde 4,3’ten yüzde 4,2’ye indirdi.

Çin bu kararlarla piyasalara likidite enjekte etmek ve banka kredilerini artırmak istiyor. Bu, üretim ve tüketimi pompalayarak ekonomiyi canlandırmak anlamına gelir.

Çin ekonomisinin bu yılın başındaki sorunsuz performansının ardından küresel riskler Mart ayından itibaren netlik kazanmış ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ( IMF) dünya ekonomisine ilişkin karamsar tahminleri nedeniyle biraz yavaşlama eğilimindeydi.

Bankanın son kararı, benzer bir kararla finans kuruluşlarına kullandırılan kredilerin faiz oranlarını bir yıl süreyle yüzde 2,75’ten yüzde 2,65’e düşürme kararının alınmasından tam bir hafta sonra geldi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

sebinkarahisarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu