Ekonomi

Devlet garantili yol ve köprüler için ödenen ücretler yüzde 167 arttı

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yılın ilk 6 ayında garantili projeler için müteahhitlere ödediği miktar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 167 artarak 23 milyar 769 milyar liraya ulaştı.

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer’in haberine göre bu ödeme geçen yılın ilk 6 ayında 8.9 milyar TL olarak gerçekleşti. Karayolları Genel Müdürlüğü, yıl sonuna kadar garantili projeler için toplam 60 milyar 117 milyon lira aktarılacağını iddia etti.

Bütçe istikrarını alt üst eden ödemeler, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 2023 Yılı Kurumsal ve Mali Beklentiler Raporu ile bir kez daha ortaya çıktı. Söz konusu raporda yer alan verilere göre, yap-işlet-devret modeliyle köprü ve otoyol yapan ve işleten müteahhit firmalara geçen yıl 36 milyar 360 milyon lira garanti parası ödendi. Dövizin bir ölçü artacağı varsayımıyla bu yıl yapılacak garanti ödemeleri için bütçeye 53 milyar 650 milyon lira ödenek eklendi.

Ödemeler dolar üzerinden yapıldığından bu yılın ilk 6 ayında kefalet ödemesi kurdaki artışla birlikte 23 milyar 768 milyar liraya ulaştı. Karayolları Genel Müdürlüğü, dövizdeki artışı dikkate alarak 53,6 milyar lira olan ödeneğin yıl sonuna kadar sürmeyeceğini, bu ödemenin en az 60 milyar 116 milyon lirayı bulacağını tahmin etti. (KAYNAK)

caybasi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu