Haber

Dokuz Eylül sürdürülebilirliğine KalDer ödülü

İZMİR (İGFA) – Yaygınlaştırma misyonuyla hareket eden Türkiye Kalite Derneği Ankara Şubesi tarafından verilen “İlham Veren Kamu Yönetimi Proje Ödülleri”nde, sürdürülebilir yeşil kampüs dönüşümünü hedefleyen “İKLİM-DE” projesini Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) kazandı. Türkiye’deki tüm şube ve kuruluşlarda mükemmellik kültürü. ‘Üniversite’ kategorisinde ödüllendirildi.

Üniversitenin Mühendislik Fakültesi ve İşletme Fakültesi öğretim üyeleri tarafından geliştirilen projenin koordinatörlüğünü Prof. Dr. Sevinç Özkul yürütürken öncülük etti.

Proje hakkında konuşan DEÜ Rektörü Prof.

Proje; İklim değişikliği konularıyla ilgilenen lider sayısını artırmak ve akademisyenler tarafından çevre sorunlarına yönelik araştırma sayısını artırmak ve iklim değişikliğinin önlenmesi için dış kaynak yaratmak gibi değerli hedefleri olduğunu belirten Rektör Hotar, “Kurumumuz, sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarına her geçen gün yenilerini eklemekte, yeşil dönüşüm ve sürdürülebilir çevre konularında çalışmalarına devam etmektedir. öncü uygulamalar geliştirmeye devam ediyor. Güç, altyapı, atık yönetimi, su, çevre dostu ulaşım ve iklim değişikliği konularında değerli çalışmalara imza atan üniversitemiz, geliştirdiği projelerle yatırım yapmanın yanı sıra bilinçlendirme faaliyetleri de yürütüyor. İKLİM-DE projesi bu alanda geliştirdiğimiz en değerli projelerden biridir. Bu proje ile hem doğa dostu bir kampüs dönüşümüne destek oluyoruz hem de yürüttüğümüz eğitim faaliyetleri ile bu dönüşümü korumayı ve geliştirmeyi hedefliyoruz.”

DEÜ olarak kampüslerde, akademik ve idari birimlerde enerji tasarrufuna büyük önem verdiklerini belirten Rektör Hotar, DEÜ olarak yenilenebilir enerjiyi desteklediklerini ve bu doğrultuda yatırımlarına devam ettiklerini belirtti.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından maksimum düzeyde faydalanmak amacıyla DEÜ kampüslerinde Güneş Enerjisi Santrali (GES) konseyi bulunduğunu hatırlatan Hotar, “Geri dönüşüm, enerji tasarrufuna değerli katkılar sağlıyor ve ekolojik istikrarın sağlanması açısından büyük değer taşıyor. Tüm bunların ışığında üniversitemizin geri dönüşüme verdiği bedel birdir” Yılda yaklaşık 323 ton atığın geri dönüşüme kazandırılmasını sağlamıştır. Üniversite olarak daha yaşanabilir bir dünya için tüm imkanlarımızı seferber ettik. Geri dönüşümü her alanda uygulamaya özen gösterdik. Bu doğrultuda organik atıklarda kompost üretimine başladık.”

Rektör Hotar, yenilikçiliği, yaratıcılığı ve verimliliği teşvik etmek amacıyla kamu sektöründeki iyi uygulamaların tanıtıldığı ve ödüllendirildiği KalDer ödüllerinin başarısından memnun olduklarını söyledi. Hep birlikte daha yeşil ve yaşanabilir bir dünyayı mümkün kılacağız” dedi.

haberuluborlu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu