Ekonomi

Konfigürasyon düzenlemeleri durdurulmalı

Özlem Sarsin

İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Varlıklı, vergi yapılandırma kanunları, matrah artırımı, hisse senedi işletme hesaplarının düzeltilmesine ilişkin kanunların yürürlükten kaldırılmasının vergisini düzenli ödeyen mükelleflere haksızlık edildiğini söyledi. adaletsiz ve kayıt dışı ekonominin önüne geçilerek bu tür düzenlemelere son verilmelidir. o yaptı.

12 Mart 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7440 sayılı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un son kanun olduğunu belirten Zengin, son 20 yılda 10’a yakın kanun çıkarıldığını söyledi.

7440 sayılı kanunun kapsamlı bir yasa olduğunu, matrah artırımı, yapılandırma ve ticari kayıtların düzeltilmesini kapsadığını belirten Varlıklı, Cumhuriyet tarihinde ilk kez matrah artırımının açıklamanın konusu olduğuna dikkat çekti. kanun sadece vergi borçlarının yapılandırılmasını kapsamıyor. Ayrıca ticari kayıtların düzeltilmesini ve vergi matrahının artırılmasını da düzenler. Vergi matrahının artırılması da son dönemde sıkça kullanılan bir sistem olmuştur. 2022 yılı artık beyannamenin verilmediği, defterlerin kapatılmadığı, vergi matrahının yükseltildiği bir dönem. Bu düzenlemeler vergi uyumu ve bilinci açısından kusursuz uygulamalar değildir. “Kayıt dışı ekonominin incelemesini ağırlaştırmak, bu tür bir düzenlemeye olan ihtiyacı ortadan kaldıracaktır” dedi. Son 20 yılda beyan edilen vergilerin yüzde 15’inin yapılandırma kanunları yoluyla tahsil edildiğini belirten Zengin, “İnşallah 7440 son düzenleme olur.”

haber-kemaliye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu