Haber

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’tan Süryanilere tebrik

Şehmus EDİS (MARDİN İGFA)
Vali Mahmut Demirtaş, Hz. İsa’nın dirilişini simgeleyen Paskalya münasebetiyle tarihi Kırklar Kilisesi’ni ziyaret ederek, Süryani vatandaşların bayramını kutladı.

Vali Demirtaş, Mardin-Diyarbakır Büyükşehir Büyükşehir Saliba Özmen ile Kırklar Kilisesi Başrahibi Gabriel Akyüz ve Süryani cemaati tarafından karşılandı.

Karşılamanın ardından kilise kabul salonuna geçen Vali Demirtaş, Süryani vatandaşların bayramlarını kutlayarak bir süre sohbet etti.

Vali Demirtaş, burada yaptığı konuşmada, farklı dinlere mensup vatandaşların yıllardır Mardin’de huzur içinde yaşadığını vurguladı.

Birlik ve beraberliğin devamının çok değerli olduğunu söyleyen Vali Demirtaş, “Geçtiğimiz yıllarda buraya bire bir gelip bayramlaştık. Kurban ve Ramazan bayramlarında Hristiyan kardeşlerimizi aramızda görmekten her zaman mutluluk duyduk. Yıllardır ülkemizde bayramlar kardeşçe yaşanır. 3 dinin bayram ve bayramları bir hafta içinde tamamlanacak. Çok ilginçti, olmuş bir şey değil. Perşembe günü Ramazan’ın bitmesinin ardından Cuma günü Ramazan Bayramı’nı hep birlikte kutlayacağız. Kıymetli olan barışta, birlik ve beraberlikte; ülkenin daha fazla büyümesi, gelişmesi ve gelişmesi için çabalamak. Ülkenin birliğe ihtiyacı olduğunu çok iyi biliyoruz. Etrafımızda savaş varken ülkemizde barış içinde yaşamanıza sevindik. Bunun devam etmesinin çok değerli olduğunu düşünüyorum.” söz konusu.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem ve ardından gelen sel felaketi nedeniyle ramazan ayına hüzünlü başladıklarını hatırlatan Demirtaş, 11 ili etkileyen deprem ve sel felaketinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. yaralandığını belirterek, bu tür afet ve afetlerin bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu.

Tüm bayramların birlik ve beraberlik içinde kutlandığını ifade eden Mardin-Diyarbakır Büyükşehir Saliba Özmen, Vali Demirtaş ve beraberindeki ziyaretlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Vali Demirtaş, Büyükşehir Saliba Özmen ile yumurtladı.

Programda Vali Demirtaş’ın yanı sıra İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu, Artuklu Kaymakamı Mesut Tabakcıoğlu, Artuklu Belediye Başkanı Mehmet Tatlıdede, bazı STK’lar ve siyasi temsilciler hazır bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu