Ekonomi

Muş’ta 100 bin kovandan 600 ton bal üretilmesi hedefleniyor.

İlkbaharda gezici arıcılar Muş’a gelmeye başlarken, bu yıl 100 bin kovanda 600 ton bal üretilmesi bekleniyor.

Bereketli ve zengin bitki örtüsüne sahip olan Muş’un ova ve yaylaları ilkbahar ve yaz aylarında bal üreticilerinin tercih ettiği yerler arasında yer alıyor. Türkiye’nin dört bir yanından Muş’a gelen arıcılar ilkbahar ve yaz mevsimlerini burada geçiriyor. Yağışın istenilen düzeyde olması bal üreticilerini sevindirirken, ovada yabani otların, kendine has floranın ve yonca ve korunganın yanı sıra çayır ve meraların da yetiştirilmesi nedeniyle çiçeklenme dönemi uzun sürmektedir. Muş Ovası’na gelen gezici arıcılar, yaklaşık 100 bin kovandan yaklaşık 600 ton bal üretmeyi hedefliyor.

Kışı Diyarbakır’da geçiren arıcı Abdullah Saysal, bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte Muş Ovası’na kovanlarını kurduğunu belirterek, “Muş’ta kış mevsiminin soğuk geçmesi nedeniyle sonbaharda arılarımızı Diyarbakır’a götürdük. Bu yıl yağışların iyi olması nedeniyle bal üretiminde beklentimiz yüksek.Amacımız her bir kovandan 40-45 kilo bal elde etmek.Bal üretiminde şeker kullanmıyoruz.Baharın gelmesiyle birlikte binlerce Arıcılar Muş’a geliyor. Muş’ta çiçek popülasyonu çok yeterli olduğu için “Güneydoğu Anadolu, Akdeniz, Ege ve Karadeniz bölgelerinden gelen arıcılar burayı tercih ediyor. Muş Ovası’nda çiçeklerin açması ile birlikte Muş’un yüksek yaylalarına çıkıyoruz. Temmuz ayında yaylalarda balımızı sağdıktan sonra tekrar sıcak bölgelere göç ediyoruz” dedi.

Muş’un geniş ve verimli yaylalara sahip olduğunu söyleyen arıcı Mushap Saysal, “Arılarımızı bahar gelene kadar bir süreçten geçiriyoruz. Havaların soğumasıyla birlikte genellikle batı ve güneydoğu taraflarını tercih ediyoruz. Bu bölgelerde arılarımız donmuyor. kış mevsiminin soğuk geçmesi nedeniyle arılarımıza da sahip çıkıyoruz bu dönemde arılarımızı bahar mevsimi ile birlikte Muş’a getirdik yaylalarımız çok geniş ve çok verimlidir.çiçekleri,gülleri, lale, akasya ağaçları, geven ve kekik. Arılar bu bitkilerden bol miktarda polen ve propolis üretirler. getirir” dedi. – MUS

habergokceada.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu