Haber

SP İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya: D-8 güçlenirse Türkiye dünya siyasetini şekillendirebilir

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya, “D-8 güçlenirse sonuç Avrupa Birliği kapısında bekletilen Türkiye değil, dünya siyasetine yön veren, mazlumların gerçek anlamda yanında olan bir Türkiye olur” dedi. söz konusu.

Kaya, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı D-8’in 26 yıl önce rahmetli Necmettin Erbakan’ın liderliğinde Pakistan, İran, Nijerya, Mısır, Bangladeş, Malezya ve Endonezya’nın katılımıyla kurulduğunu hatırlattı.

Mazlumların umudu olarak hayata geçirilen D-8’in bu zamana kadar istenilen desteği bulamadığını belirten Kaya, “Bugün İslam coğrafyası Ortadoğu Projesi gibi tehditlerle mücadele ediyorsa, Düşmanlık tohumları etnik farklılıklar üzerinden ekiliyor, D-8’in devreye girmesiyle bütün bu tuzaklar bozulabilir.” dedi.

Kaya, tüm olumsuzluklara rağmen D-8 ülkelerinin Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının bugün 5 trilyon dolar civarında olduğunu ve bu ülkelerin en genç nüfusa sahip ülkeler olduğunu anlattı.

D-8 ülkelerinin Avrupa Birliği’nden daha güçlü olmasının imkansız olmadığını belirten Kaya, “Güçlü bir irade ve planlı bir çalışma ile D-8 ülkeleri bir anda dünyanın en güçlü ve en çekici ülkeleri haline gelebilir. D-8 güçlenirse Avrupa Birliği’nin kapısında bekleyen Türkiye değil, dünya siyasetine yön veren, mazlumların yanında olan bir Türkiye ortaya çıkacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu